polski english

Czytamy – pomagamy

Czytamy - pomagamy!

To nowy projekt, skierowany do dzieci przebywających w szpitalach pediatrycznych, mający na celu sprawienie im trochę radości podczas pobytu w tym mało przyjemnym miejscu. Poprzez czytanie bajek, możemy odciągnąć je od ponurej rzeczywistości, dzięki zabawom i konkursom rozwijamy ich wyobraźnię i pobudzamy kreatywność - to wszystko, w bajkowej atmosferze, pozwala wprowadzić nieco magii w ich szpitalne życie i walkę z chorobą, sprawić by choć przez chwilę zapomniały o cierpieniu.

Poza zabawą z dziećmi w świetlicy, celem akcji jest czytanie bajek także leżącym młodym pacjentom, będącym w ciężkim stanie fizycznym lub umysłowym, które nie mogą aktywnie brać udziału w zabawach. Zwłaszcza takie dzieci zasługują na nieco radości i pocieszenia. Co tydzień odbywa się jedna akcja (na razie tylko w Oddziale Neurologii Szpitala Pediatrycznego w Ligocie, ale z czasem planujemy rozszerzyć naszą działalność). Do szpitala udają się dwie grupy osób - jedna zajmuje się dziećmi w świetlicy, druga czyta bajki dzieciom leżącym. W zależności od prowadzących, pojedyncza akcja trwa około godzinę, maksymalnie półtorej. Prowadzący przebierają się za różne postacie z bajek, żeby łatwiej nawiązać kontakt z dziećmi, czytają bajki, a potem urządzają związane z nimi konkursy i zabawy - ma to na celu zwiększenie skupienia się dzieci i ćwiczenie wypowiadania się w grupie. Podczas tych spotkań wprowadzamy również elementy muzykoterapii - odtwarzając piosenki w trakcie czytania.

Praca z dziećmi dostarcza dużo satysfakcji i radości, a same dzieciaki są niezwykle wdzięcznymi pacjentami. Zachęcamy do brania udziału w akcjach! Szczególnie, że "Czytamy - pomagamy" jest nowym projektem na Śląsku i mamy nadzieję, że dzięki waszej pomocy i zapałowi, będzie się prężnie rozwijał :)

 

Lokalny Koordynator Projektu w Katowicach:

Joanna Machowicz

e-mail: asiamach@interia.pl

 

tel. 518 640 112
 

© 2017 IFMSA-Poland Oddział Śląsk
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl