polski english

O programie

 

Choroby przenoszone drogą płciową (Sexually Transmitted Infections, STI), do niedawna nazywane jeszcze chorobami wenerycznymi, to temat tabu w wielu krajach naszego globu, w tym także w Polsce. Niska świadomość społeczna, brak kampanii promujących zdrowe zachowania seksualne i niezrozumienie skali problemu skutkują szerzeniem się wielu schorzeń, których leczenie jest kosztowne - jeśli w ogóle jest możliwe. Niestety, należy wiedzieć, iż w niejednym przypadku współczesna medycyna może zaproponować tylko terapię podejmującą walkę z objawami, a nie przyczynami. Gdyby  słowo "profilaktyka" pojawiało się na ustach ludzi częściej, walka z nimi stałaby się niepotrzebna. “Najlepszym sposobem walki z AIDS jest prewencja, a najlepszym sposobem prewencji jest edukacja” - zdanie to jest mottem SCORA.

Program Stały ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS (Standing Committee on Reproductive Health including AIDS; SCORA) to najmłodszy z programów działających w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA. Pierwsze nieśmiałe kroki, które miały być odpowiedzią na rosnącą w postępie geometrycznym liczbę zachorowań na STI, w tym również zakażeń wirusem HIV, podjęto już w 1992 roku. Do Polski, projekt już w pełni rozwinięty, trafił cztery lata później. Oczywiście, program wielokrotnie zmieniał swoją nazwę, niemniej idea, dla której pracowano, zawsze była taka sama.

Dziś SCORA prowadzi szeroko zakrojoną działalność, która ma na celu przede wszystkim edukację, dotyczącą zarówno profilaktyki zakażeń STI, jak i ich objawów, diagnostyki, leczenia. Staramy się, by nasze akcje kierować do różnych grup społecznych, rozpoczynając od młodzieży szkolnej, po osoby starsze, które mogą tak zdobytą wiedze przekazać swoim dzieciom czy wnukom. Opierając się na własnych obserwacjach, rozszerzamy naszą działalność o to, co wydaje się nam konieczne – dziś staramy się mówić coraz częściej o szeroko rozumianym zdrowiu reprodukcyjnym, uczymy konieczności wizyt u ginekologa, walczymy z przemocą wobec kobiet i stygmatyzacją osób chorych na STI’s.

W ramach programu działają 4 projekty międzynarodowe, czyli takie, których inicjatorem była Polska, a inne kraje IFMSA przyłączyły się do ich realizacji. Należą do nich: 

  • SCORA X-Change,
  • Daphne,
  • Pierwsza Wizyta u ginekologa,
  • Polska-Liban Transnational Peer Education Project.

Oprócz tego, w kraju działa wiele projektów zyskujących coraz większą popularność, z których na pewno warto wymienić Peer Education HIV/AIDS, obchody World AIDS Day, Candlelight Memorial czy Tramwaj zwany pożądaniem (akcja prowadzona we wspólpracy z MTV Staying Alive Foundation).

W wielu miastach organizowane są konferencje pod hasłem “Seksualia”, czy wyświetlane filmy w ramach akcji “Movies&Medicine”. 

W ramach SCORA działają również wymiany studentów: wspomniana wcześniej SCORA X-Change i SCORA Twinning. 

Zwracając ciągłą uwagę na pojawiające się problemy, rozwijamy się, pracując nad nowymi projektami, do których należy zaliczyć Razem bezpieczniej oraz Peer Education - Męskie Sprawy.

 

Więcej informacji na temat działalności programu SCORA w Oddziale Śląsk można uzyskać na podstronach dotyczących realizowanych akcji, a także bezpośrednio od Koordynatora Lokalnego SCORA:

Łukasz Moczała

Koordynator Lokalny ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS (LORA)

e-mail: lora@slask.ifmsa.pl

tel.: +48 602 437 649

Każdego roku w listopadzie nasz oddział organizuje liczne wydarzenia związane z profilaktyką raka jądra. Wszystkie kryją się  pod hasłem Movember, które powstało z połączenia angielskich słów moustache - wąsy i November - listopad.  W tym roku nasi edukatorzy pojawili się w wielu miejscach i w każdym ..

*

Praktyki Wakacyjne! Wymiana Naukowa! Poznaliśmy już wyniki kwalifikacji wczesnej, ogólnopolskiej. Listy są dostępne pod poniższymi linkam: SCOPE wczesna ogólnopolska 2018/2019 SCORE wczesna 2018/2019 Przegapiłeś rekrutację wczesną? Nie dostałeś w jej ramach kontraktu? Nic straconego. Już wkrótce, bo 11 grudnia tego roku ogłoszone zostanąlisty kontraktów dostępnych w ramach kwalifikacji późnej  Pytania możecie kierować do ..

*

06 maja 2017 roku wraz z Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Ginekologii i Położnictwa WLK SUM zorganizowaliśmy trzecią edycję Konferencji Seksuologicznej pt. "Kto się czubi, ten się lubi - rozmowy o seksie i nie tylko". Z dumą możemy się pochwalić, że aula była pełna a wrażenia po Konferencji jak ..

*

Członkowie oddziału Śląsk przez cały listopad cechowali się naprawdę wyjątkową aktywnością w ramach akcji Movember, czyli profilaktyki nowotworów męskich, głównie raka jądra oraz raka prostaty.  W niedzielę 20 listopada postanowiliśmy wyjść do studentów innych uczelni niż nasza i byliśmy na Uniwersytecie SWPS Katowice. Podczas wydarzenia członkowie SCORA ..

*

Członkowie naszego Oddziału kolejny rok z rzedu mieli przyjemność współpracować z Fundacją Kapitan Światełko organizującą akcję Movember Polska. Akcja Movember, (zbitka angielskich słów moustache -wąsy, i November-listopad), wąsopad- coroczna, trwająca miesiąc akcja, udział w której polega na zapuszczeniu wąsów w listopadzie. Jej celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, ..

*

Tramwaj zwany Pożądaniem staje się już naszą tradycyją akcją. Wynajmujemy autobus, krążący po ulicach Katowic organizując tam najlepsze BusParty. Jednak w środku nasi specjalnie wyedukowani Edukatorzy, przebrani za Policjantów rozmawiają ze wszystkimi uczestnikami zabawy na temat HIV/AIDS. Każda osoba zostaje doceniona przez nas za chęć rozmowy ..

W dniach 14-16.10.2016 Członkowie naszego Oddziału wybrali się do magicznego Gdańska na intensywne ogólnopolskie warsztaty Polish Peer Education Training (PolPET). Mieliśmy możliwość wymiany doświadczeń razem z innymi członkami IFMSA-Poland z całej Polski, a "pulpety" doskonaliły swoje umiejętności nie tylko jako przyszli edukatorzy programu SCORA, ale również zdobyli ..

*

Już w najbliższy piątek, 14.10 po raz kolejny rusza akcja "Tramwaj zwany pożądaniem". Specjalnie wynajęty imprezowy autobus będzie krążył po ulicach Katowic zapraszając wszytskich w wyjątkową podróż. W rytmach najlepszej muzyki nasi Edukatorzy będą krążyc przebrani za Policjantów edukując na temat profilaktyki HIV/AIDS i w nagrodę ..

*

W poniedziałek 21 marca 2016, w auli im. prof. Szaflarskiego, znajdującej się w budynku Śląskiego    Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, odbyło się spotkanie informacyjne dla osób    zainteresowanych dołączeniem do IFMSA – Poland Oddział Śląsk. Uczestnicy mogli dowiedzieć    się czym jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA – Poland i jakie dalej    możliwości. ..

Prezydent IFMSA-Poland Michał Późniak ogłosił wyniki konkursów na stanowiska ogólnopolskie, trójka naszych członków otrzymała nowe funkcje: Barbara Kamzela- Pełnomocnik VPI ds Nowych Oddziałow Aleksandra Światowska- członek Zespołu Ogólnopolskiego SCORA Izabela Wyrobiec- Pełnomocnik ds. Projektów SCOME   Przypominamy, że Oddział Śląsk może się pochwalić swoimi członkami zasiadającymi w Zarządzie Głównym oraz Koordynatorami ..

*

Dyżur

Brak dyżurów
w najbliższym czasie

Adres e-mail
*
Hasło
*
Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Rejestracja

Newsletter

E-mail

Współpraca

© 2019 IFMSA-Poland Oddział Śląsk
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl