polski english

O programie

 

SCORP (Standing Committee on Human Rights and Peace - Program Stały ds. Praw Człowieka i Pokoju) jest jednym z 6 Programów Stałych, działających w ramach IFMSA-Poland. Jako odrębny program funkcjonuje już od 1983r., kiedy to pod nazwą SCOR zajmował się głównie problemami uchodźców.

Misją studentów zrzeszonych w szeregach SCORu było zwrócenie uwagi na problemy, z którymi muszą borykać się przesiedleńcy. Jednak, jak się okazało, sama świadomość ogromu przeszkód, z jakimi radzą sobie uchodźcy ma zasięg krótkoterminowy. Głównym problemem w tej kwestii okazały się konflikty zbrojne, dlatego też w 1994r. SCOR rozszerzył swoją działalność, włączając się w wysiłki zapobiegania tymże konfliktom.

Pełna nazwa programu, czyli SCORP, zawiera w sobie zarówno chęć niesienia pomocy uchodźcom, tak bardzo widoczną w działaniach jego członków, jak i obronę praw człowieka głównie w miejscach, gdzie są one notorycznie łamane.

Prawa Człowieka

Deklaracja Praw Człowieka (UDHR) – została przyjęta przez Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych w 1948r. Mimo usilnych starań ONZ, prawa człowieka są łamane po dziś dzień. Może to być zarówno odmówienie prawa do edukacji, jak i niesprawiedliwy proces ze skazaniem na śmierć włącznie.

Jako przyszli lekarze powinniśmy wiedzieć, jakie są prawa człowieka, jak ich przestrzegać i przede wszystkim, jak ich nie łamać. Właśnie dlatego SCORP organizuje warsztaty dotyczące praw człowieka i walczy o wprowadzenie do programu studiów medycznych zajęć z tego zakresu.

Tekst Deklaracji można znaleźć pod adresem:

http://www.unic.un.org.pl/prawa_czlowieka/dok_powszechna_deklaracja.php

Konwencja o prawach dziecka to międzynarodowa konwencja przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r. Jest to dokument obowiązujący w niemal wszystkich państwach świata - określa dokładnie prawa dzieci i obowiązki dorosłych względem członków społeczeństwa, którzy głosu w najważniejszych kwestiach nie posiadają, a często w wyniku decyzji dorosłych cierpią najbardziej.

Tekst Konwencji można znaleźć pod adresem:

http://www.unicef.org/magic/resources/CRC_polish_language_version.pdf

 

Więcej informacji na temat działalności programu SCORP w Oddziale Śląsk można uzyskać na podstronach dotyczących realizowanych akcji ("Akcje cykliczne", "Akcje duże"), a także bezpośrednio od Koordynatora Lokalnego SCORP:

 

Marta Oleksa

Koordynator Lokalny ds. Praw Człowieka i Pokoju (LORP)

 

e-mail: lorp@slask.ifmsa.pl

tel. 690 026 462

 

 

*

Dyżur

Brak dyżurów
w najbliższym czasie

Adres e-mail
*
Hasło
*
Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Rejestracja

Newsletter

E-mail

Współpraca

© 2019 IFMSA-Poland Oddział Śląsk
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl