polski english

Serce masz tylko jedno

Serce masz tylko jedno

Choroby układu krążenia są głównym problemem zdrowotnym Polaków. Badania epidemiologiczne wykazują, że z powodu zawałów, choroby wieńcowej i udarów mózgu w Polsce umiera nawet do trzech razy więcej osób niż w krajach Europy Zachodniej.

Dzieje się tak mimo sukcesów w zakresie polepszenia standardów leczenia, profilaktyki, także kultury zdrowotnej społeczeństwa. Poprawiają się wskaźniki zdrowotne, ale poprawa dotyczy przede wszystkim społeczności dużych aglomeracji, o lepszej sytuacji ekonomicznej. Szczegółowe badania wykazują, że najgorsza sytuacja epidemiologiczna dotyczy mieszkańców małych miast i wsi, osób o niższym niż średni statusie ekonomicznym i społecznym oraz mężczyzn w średnim wieku.

Jako studenci medycyny, zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest profilaktyka chorób układu krążenia. Projekt skierowany jest do mieszkańców podmiejskich gmin, gdzie w szkołach czy remizach, w czasie weekendu umożliwiamy pacjentom pomiar ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy i cholesterolu w surowicy krwi, wykonanie badania EKG oraz uzyskanie profesjonalnej konsultacji 

 

Barbara Kosteczka

Współkoordynator Lokalny projektu "Serce masz tylko jedno" - Zabrze

Tel: 731 585 905  |  E-mail: barbara.kosteczka@gmail.com

 

 
© 2017 IFMSA-Poland Oddział Śląsk
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl